МАТЕЈ АНДОВ

Голман
Матеј Андов е играч кој е роден 16.11.2001 год. во Скопје и ги има поминато сите младински школи на ФК Форца и  Вардар.

Тој е задолжен за голманската позиција и е вистински ѕид за напаѓачите на противничките екипи.

Андов е висок и талентиран голман, тој уште на 10 годишна возраст одлучува да ги брани боите на ФК Форца. Неговиот талент е препознаен од екипите на Вардар а потоа и Работнички каде што настапува во нивните младински и сениорски тимови. Низ сезоните и со одличните интервенции се наметнува кај селекторите на скоро сите младински репрезнтации на Македонија. Има настапувано за У15,16,17,19 и У21 Македонија. Тој во Осогово доаѓа од тимот на Работнички каде што играше во последната полусезона 2020/21.

Висина: 186 цм.
Тежина: 77 кг.

GFK OSOGOVO © 2021. All Rights Reserved.